Ugotować ryż? Żaden problem! Tak odpowiedziałaby pewnie zdecydowana większość z nas. Schody zaczynają się jednak zaraz po przyjęciu wyzwania, ponieważ ryż ryżowi nierówny, a jego gotowanie zależy od wielu czynników. Jakich? Wszystko wyjaśniamy w krótkim poradniku!
O ryżu słów kilka
Najpopularniejszym gatunkiem ryżu jest biały długoziarnisty, pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. Zazwyczaj podawany jest w sałatkach i daniach obiadowych, często jako dodatek do kuchni meksykańskiej czy orientalnej. Ryż jest bardzo lekkostrawny, dlatego serwuje się go często osobom z problemami żołądkowymi. Jednocześnie bywa popularny w deserach - np. gotowany na mleku, z dodatkiem musu jabłkowego czy innych owoców. Ryż ze względu na dużą ilość białka jest też ulubioną potrawą budujących masę mięśniową sportowców, którzy najchętniej łączą go z gotowanym kurczakiem. Jednym słowem - ryż sprawdzi się w każdej kuchni. Pytanie tylko - jak go ugotować?
Po pierwsze - woda!
Zacznijmy od ogólnych zasad, których warto trzymać się w przypadku każdego rodzaju ryżu. Po pierwsze należy zwracać większą uwagę na to, do jakiej wody wrzucamy ryż. Często w roztargnieniu i pośpiechu nie patrzymy na jej stan i od razu uznajemy za wrzącą, kiedy tylko pojawią się w niej pierwsze pęcherzyki. Warto jednak poczekać, aż będziemy mieli pewność, że osiągnęła odpowiednią temperaturę. Oprócz tego przed rozpoczęciem gotowania ryżu dobrze jest wlać do wody kilka łyżek oleju (ok. 2 na litr) - to sprawi, że nie będzie się ze sobą sklejał. Nie możemy też zapomnieć o posoleniu wody przed wrzuceniem do niej ziaren - na litr wody wystarczy jedna płaska łyżka. Na jedną szklankę ryżu gotowanego na sypko przypadają dwie szklanki wody. W przypadku ryżu w paczkach sprawa jest prostsza - wystarczy pilnować, aby podczas gotowania znajdował się cały czas pod wodą.
Przygotuj ryż
Kiedy już mamy ugotowaną wodę, możemy wrzucać ziarna. Hola hola, to nie do końca prawda! Kiedy chcemy przygotowywać ryż na sypko, warto jeszcze najpierw przepłukać go w ciepłej wodzie, aby pozbyć się skrobi, znajdującej się na powierzchni. Kiedy zauważymy, że woda na sitku przestaje być mętna, a staje się klarowna, możemy wrzucać ryż do garnka. W przypadku ziaren w woreczkach możemy zrobić podobnie - nie wysypując ryżu umieścić go pod bieżącą wodą - w saszetkach zawsze znajdują się dziurki, więc nie będziemy musieli używać sita.
Jak długo gotować ryż?
Gotowanie powinno trwać około 10-15 minut. Niektórzy kucharze wolą podawać ryż lekko twardy, inni zupełnie miękki. Podczas gotowania najlepiej trzymać garnek pod przykrywką, pilnujmy jednak, aby woda nie wykipiała - może okazać się, że jest jej za mało i nie przykrywa ryżu, a dolana nie będzie dość gorąca, by ugotować w niej ziarna. Musimy także zwracać uwagę, aby nie rozgotować go.
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować ryż na sypko czy w woreczku, po wyjęciu go z wody warto jeszcze przepłukać go pod zimną wodą.
A co z brązowym ryżem?
Po ryż brązowy najczęściej sięgamy, będąc na diecie. To duży błąd i nasza strata - ma on w sobie bowiem wiele błonnika i niski indeks glikemiczny. Dzięki temu po zjedzeniu porcji przez dłuższy czas czujemy się nasyceni i nie mamy ochoty sięgnąć po przekąski. Dlatego właśnie dietetycy tak chętnie polecają go osobom odchudzającym się. Ryż brązowy od białego różni się także stopniem przetworzenia - z ciemniejszej wersji ziaren zdjęto jedynie łupinkę, dzięki czemu jest bardziej wartościowy pod względem składników odżywczych.
A jak wygląda kwestia jego gotowania? Przede wszystkim dłużej trwa i wymaga większej ilości wody do zagotowania. Jeśli chcemy ugotować jedną szklankę ryżu brązowego, powinniśmy wlać do garnka 2,5 szklanki wody. Czas gotowania ziaren wynosi przeważnie od 30-40 minut. Poza tym postępujemy tak samo jak w przypadku ryżu białego.
Gotowanie ryżu to tak naprawdę prosta sprawa. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, by dobrą potrawę uczynić jeszcze lepszą. W końcu to detale czynią rzeczy wyjątkowymi!